Tuning
 úvodní stránka
 interní součást
   základní desky
   procesory
   operační paměť
   pevné disky
   grafické karty
   chladiče
   optické mechaniky
   zvukové karty
   síťové karty
   modemy
   tv a fm karty
   zdroje
   skříně
   regulátory
 periferie
   monitory
   klávesnice
   myši
   tiskárny
   scanery
   reproduktory
   síťové prvky
   záložní zdroje
   herní zařízení
   ostatní zařízení
 > tuning <
 slovníček
 fórum
 odkazy

Tuning je vlastně úprava počítače tak trochu k obrazu svému. Zvýšit výkon počítače se snad dá pouze přetaktováním a změnami některých položek v biosu počítače, ale to spadá do softwarové části a tu tady teď rozebírat nebudu. Za tuning se považuje třeba svítící větráčky, zajímavé mřížky ventilátorů, průhledné bočnice, neonové trubice, studené katody, LED diody, svítící kabely a milióny dalších věcí. Když tyto věci dobře zkombinujete tak vznikne nádherné dílo které vám bude kdekdo závidět. Asi před dvěma roky jsem se taky rozhodl že si trochu vylepším svůj case a tak vám tady můžu ukázat jak to dopadlo.
Jako první jsem si zakoupil plexi do bočnice, několik UV reflexivních větráků, UV IDE kabely a dvě UV studená katody. Vypadalo to božsky, ale něco tomu chybělo, a přebýval hluk.
Abych se zbavil hluku, tak jsem vyřízl flexou obě zadní i obě přední mřížky. Dále jsem prakticky celou case vylepil speciální odhlučňovací pěnou AKASA.
Na horní část case jsem přišrouboval dve kovové úchyty aby se bedna dala snadno přenášen. Abych case zkrášlil i zepředu, tak jsem do drážek na dvířkách vlepil EL WIRE svítící kabel a bylo dokonáno. Vyzáž byla pěkná, nebylo toho málo a ani to nebylo přeplácané. Vše bylo sladěno do jedné barvy a stisknutím jediného tlačítka celá case zhasla :)
Chtělo se mi experimentovat, a tak jsem se pustil do vodního chlazení. Vše potřebné kromě expanzní nádoby jsem si koupil u firmy aquacool. Expanzka v té době ještě nebyla v prodeji, a tak jsem si ji musel vyrobit sám z několika kousků plexiskla, kousku měděné trubky a chemoprenu.
Do case jsem vzadu vyvrtal tři díry pro hadičky a dozadu za větráky jsem připevnil radiátor. Expanzka sice ležela přímo na zdroji což bylo dost nebezpečné, ale expanzka držela perfektně a nikdy mi nic neukáplo. Waterblocky jsem připevnil na CPU, Northbridge i GPU. Když se ze všech záhybů, kolen a čerpadla dostal vzduch tak nebylo slyšet VŮBEC NIC.
Po půl roce jsem ale začal hodně chodit na LAN párty a můj Case byl strašně těžký a tak jsem vodní chlazení vyndal a vložil svou důvěru do firmy Zelman. Zde vidíte několik výsledků testů. Povedlo se mi taktnout mé P4 2,8GHz na 3,26GHz bez toho abych zvýšil napětí.
design by sica