Tiskárny
 úvodní stránka
 interní součást
   základní desky
   procesory
   operační paměť
   pevné disky
   grafické karty
   chladiče
   optické mechaniky
   zvukové karty
   síťové karty
   modemy
   tv a fm karty
   zdroje
   skříně
   regulátory
 periferie
   monitory
   klávesnice
   myši
 > tiskárny <
   scanery
   reproduktory
   síťové prvky
   záložní zdroje
   herní zařízení
   ostatní zařízení
 tuning
 slovníček
 fórum
 odkazy

Tiskárny jsou zařízení umožňující převod dokumentu z digitální podoby do papírové. Připojují se k paralelnímu portu LPT (maximální délka kabelu -10m) nebo USB. Některé tiskárny jsou připojeny k síti vlastní síťovou kartou a jsou samostatnými tiskovými servery.

Jehličkové tiskárny (maticové) - V tikárně je umístěna matice s jehličkami (9,18 nebo 24), z nich se tvoří písmena nebo grafika která se na papír otiskává přes barevnou pásku. Tisknou převážně jen černobíle. Tyto tiskárny jsou poměrně rozšířené, neumožňují kvalitní tisk ale jsou relativně levné a to jak do pořizovacích, tak i do provozních nákladů. Typickým výrobcem těchto tiskáren je firma EPSON.

Inkoustové tiskárny (bubblejet)- Tyto tiskárny tisknou pomocí malých bublinek inkoustu, které vystřikují na papír. Umožňují kvalitní barevný tisk a některé i ve fotokvalitě. Nevýhodou je, že tisk je citlivý na vodu - po zvlhčení se rozmazává. Tyto tiskárny můžeme dělit ještě na 2 poddruhy podle toho, jak je inkoust vystřikován.

Termální tuto technologii používá většina výrobců : Inkoust je zahříván v trysce topným odporem a po přivedení do varu vystříkne bublinka.
Piezoelektrická před každou tryskou je umístěn piezielektrický rezonátor, který působí na kapičku inkoustu jako čerpadlo.
Laserové tiskárny (laserjet) Tyto tiskárny jsou jedny z nejdražších ale kvalita tisku je nejlepší. V této blasti převažují černobílé tiskárny ale barevné nesou žádnou výjimkou. V těchto tiskárnách je umístěn selenový válec, ten se laserem nabije a při jeho otáčení se na něj v místech nabití uchytí toner (jemný černý nebo barevný prášek). Když se válec dotkne papíru, toner se dostane na papír (pomáhá tomu elektroda pod papírem). Toner je poté do papíru zataven rozehřátým válcem, proto je papír po vytištění teplý.


design by sica