Scanery
 úvodní stránka
 interní součást
   základní desky
   procesory
   operační paměť
   pevné disky
   grafické karty
   chladiče
   optické mechaniky
   zvukové karty
   síťové karty
   modemy
   tv a fm karty
   zdroje
   skříně
   regulátory
 periferie
   monitory
   klávesnice
   myši
   tiskárny
 > scanery <
   reproduktory
   síťové prvky
   záložní zdroje
   herní zařízení
   ostatní zařízení
 tuning
 slovníček
 fórum
 odkazy

Skenery jsou zařízení pro digitalizaci textu a grafiky z tištěné formy. Existují skenery ruční, stolní (deskové), průchodové. Ručním skenerem uživatel přejíždí po předloze (tento typ je zastoupen hlavně čtečkou čárových kódů), v deskovém skeneru se pohybuje čtecí zařízení a předloha je v klidu (takto vypadá většina kopírek) a nebo pro automatické skenování velkých objemů je skener průchodový, kde papír je automaticky získán ze zásobníku a je posunován podél čtecího zařízení. Typicky se skener připojoval přes paralelní portLPT ale kvůli pomalosti se přešlo na USB a SCSI. Existují černobílé (256 odstínů šedi) a barevné skenery (barevná hloubka až 36bitů = plnobarevná ). Skenery lze podle technologie rozdělit na CCD a CIS. Princip skeneru je jednoduchý. Snímaná předloha je postupně nasvěcována a odražené světlo je v snímacím prvku přeměněno na elektrické signály. U jednoprůchodových skenerů se snímají všechny barvy najednou. U víceprůchodových se barvy snímají zvlášť a může dojít k nesprávnému složení obrazu. U technologie CCD (Charge Coupled Device) je skener osazen CCD polovodičovým světlocitlivým čipem a světlo je dodáváno zářivkou, světlo se přenášěí pomocí čoček a zrdcadel. Před skenováním se musí lampa nahřát na správnou teplotu což trvá kolem 30 vteřin. U CIS (Contact Image Senzor) technologie se předloha nasvěcí třěmi řadami barevných LED diod umístěných přímo u senzoru na čtecí hlavě. Toto řešení je výrazně levnější, lehčí, menší ale dosahuje i horších výsledků a neumožňuje snímání transparentních předloh.
Rozlišení skeneru udává se v dpi (Dot Per Inch - bodů na palec) určuje jak podrobně je skener daný obraz schopen snímat.
Rozlišení optické udává jaké rozlišení skener hardwarově zvládá.
Rozlišení interpolované rozlišení, kdy si skener část bodů dopočítá podle okolních bodů.
OCR speciální sorta programů určených pro rozpoznávání textu - při běžném skenování se totiž vše scanuje jako grafika a tudíž je potřeba extrahovat text z obrázku.

design by sica