Procesory
 úvodní stránka
 interní součást
   základní desky
 > procesory <
   operační paměť
   pevné disky
   grafické karty
   chladiče
   optické mechaniky
   zvukové karty
   síťové karty
   modemy
   tv a fm karty
   zdroje
   skříně
   regulátory
 periferie
   monitory
   klávesnice
   myši
   tiskárny
   scanery
   reproduktory
   síťové prvky
   záložní zdroje
   herní zařízení
   ostatní zařízení
 tuning
 slovníček
 fórum
 odkazy

Procesor je výkonná část základní jednotky počítače. Zpracovává instrukce aplikací provádění matematických operací. Č asto se používá zkratky CPU (Central Processing Unit). Na trhu spolu soupeří o moc 2 hlavní firmy AMD a Intel, v pozadí se drží IBM a Motorola.Vlastnosti CPU:
Frekvence - Na ni hodně závisí výkon CPU. Udává se v MHz (megahertz) a dnes již spíše v GHz (gigahertz). Dnešní standard je někde kolem 2GHz to se ale může hodně měnit podle ostatních faktorů a ne vždy je CPU s vyšší frekvencí výkonnější než ten s nižší.
Socket (patice) - Konektor na základní desce, do kterého se CPU umisťuje. O tom, jaké Sockety existují se dozvíte v části o výrobcích procesorů.
Cache - Paměť přímo v procesoru. Snížením této paměti vznikají ochuzené řady CPU - Celeron a Sempron (dříve Duron). Nejdůležitější je L2 Cache. Nejvýkonnější procesory dnes mají 1MB, ty střední 512kB a ty nejslabší 256kB
FSB(Front Side Bus) - Frekvence sběrnice mezi procesorem a severním můstkem.
V současné době je na trhu mnoho různých typů procesorů v mnoha frekvencích. Intel nabízi Pentium 4 s maximální frekvencí 3,8 GHz a Celeron tj. odlehčená verze P4 s malou pamětí cache s nominální frekvencí 3,06 GHz. AMD Není pozadu a nabízí Semtron 3100+ (obdoba celeronu), Athlon XP 3200+ (přímý konkurent P4) a Athlon 64 4000+ což je jeden z prvních nastupujících 64 bitových procesorů.

Na trhu jsou v současné době procesory pro sedm různých patic(čísla u názvů značí počet pinu(resp. plošek) na procesoru):
Socket A Platforma AMD starší typ patice do které pasují procesory Athlon XP a Semtron.
Socket 478 Intel- pasují zde procesory Pentium 4 a Celeron.
Socket 479 Intel - ale pro mobilní procesory Pentium M a Celeron M.
Socket 754 AMD - starší Athlon 64 a nejnovější Semtrony.
Socket 775 Speciální patice firmy Intel kde místo nožiček nalezneme pouze styčné plošky. Pro procesory Pentium 4 a Celeron s jádrem Prescot.
Socket 939 AMD - pro Athlon 64 a Athlon 64 FX.
Socket 940 AMD - a konečně patice pro serverové procesory Opteron.

design by sica