Grafické karty
 úvodní stránka
 interní součást
   základní desky
   procesory
   operační paměť
   pevné disky
 > grafické karty <
   chladiče
   optické mechaniky
   zvukové karty
   síťové karty
   modemy
   tv a fm karty
   zdroje
   skříně
   regulátory
 periferie
   monitory
   klávesnice
   myši
   tiskárny
   scanery
   reproduktory
   síťové prvky
   záložní zdroje
   herní zařízení
   ostatní zařízení
 tuning
 slovníček
 fórum
 odkazy

Grafická karta je dnes velice důležitá, hlavně co se týče výkonu ve hrách (samozřejmě se to také týká 3D aplikací apod.). V podstatě jedinými výrobci grafických karet (resp. čipů) jsou dnes nVidia (řada GeForce) a ATi (řada Radeon). Nejvíce karet ale uvidíte od dalších firem, které přebírají základní verzi karty a upravují ji - přidají jiný chladič, změní frekvenci čipu nebo pamětí atd. Nejznámějšímy firmami jsou např. MSI, Asus nebo Leadtek.

Každý počítač může být vybaven různými druhy grafických karet. Základní rozdělení je na monochromatické (mono) a barevné (color). Monochromatické karty "umí" pouze bílou barvu v normálním a zvýšeném jasu a černou barvu.Dále se grafické karty liší rozlišovací schopností, tj. počtem zobrazených bodů, ze kterých se skládá obraz. Kvalitnější grafické karty umí emulovat (předstírat) i nižší grafické režimy (např. VGA umí i režimy CGA, Hercules, EGA).

V dnešní době samozřejmně existuje mnohem více druhů karet, součástí moderních karet bývá výkonný mikroprocesor, který potřebuje aktivní chlazení (ventilátor) a neméně důležitá paměť RAM, která je součástí karty (dnes až 512MB). Téměř všechny moderní karty se zapojují do speciální grafické sběrnice AGP nebo PCI-Expres. Jen málo nových karet je specializováno na sběrnici PCI. Na trhu existuje i množství karet s TV-tunerem - to znamená, že karta je schopná přiímat televizní signál. Některé karty mají ještě označení TV-out a TV-in, to znamená, že se k nim dá připojit i normální televize a to pro výstup do televize i pro vstup signálu z televize. Většina novodobých karet má přídomek 3D čož znamená že mají zvýšený výkon při vykreslování 3D grafiky. Grafiky s TV tunerem nabízí firma ATI a jmenují se ATI All in Wonder. Některé grafické karty mají i speciální výstup na LCD panel a to buď čistě digitální DVI-D nebo kombinovaný obsahující jak digitální výstup tak i analogový signál DVI-I.

design by sica