Základní desky
 úvodní stránka
 interní součást
 > základní desky <
   procesory
   operační paměť
   pevné disky
   grafické karty
   chladiče
   optické mechaniky
   zvukové karty
   síťové karty
   modemy
   tv a fm karty
   zdroje
   skříně
   regulátory
 periferie
   monitory
   klávesnice
   myši
   tiskárny
   scanery
   reproduktory
   síťové prvky
   záložní zdroje
   herní zařízení
   ostatní zařízení
 tuning
 slovníček
 fórum
 odkazy

Základní deska tvoří jakýsi podvozek počítače, velký tištěný spoj s mnoha čipy, sloty a paticemi do kterého se zapojují veškeré komponenty. Tyto komponenty se zapojují do speciálních konektorů nazvaných sloty. V současné době dochází k trendu integrace zařízení přímo na základní desku, u starých modelů byl řadič pevného disku samostatnou kartou, dnes je téměř vždy součástí základní desky, ale technika jde dál a tak se součástí základní desky stává často i zvuková či grafická karta. Oproti tomu, byly doby, kdy byl procesor na desce připájen napevno, dnes se zapojuje do patice a dá se tudíž snadno vyměnit. Dále na boku desky nejdeme plno dalších konektorů. PS2 pro připojení myši a klávesnice, USB porty, FireWire porty, zásuvky pro sítový kabel nebo telefonní dvojlinku.

Základní desky se dělí na několik druhů :
AT - deska staršího typu s hardwarovým spínáním zdroje - běžná klolébka vebo spínač.
ATX - desky se softwarovým spínáním zdroje - ovládání tlačítkem - vypnutí zprostředkovává software(nebo podžení tlačítka na určitou dobu.)
BTX - jedná se nový standart navržený firmou intel s odlyšným umístěním komponent na desce.
microATX - je menší než ATX, aby se vešlo do speciálních malých přenosných skříní.
nejdůležitější částí základní desky je tzv. Chipset což jsou dva čipy Northbridge(severní můstek) a Southbridge(jižní můstek). Tyto dva čipy umožňují komunikaci mezi všemi součástkami připojených k základní desce. V současné době jsou na trhu tři kvalitní výrobci chipsetů: Intel, Nvidia a Via. Každý čipset je vytvořen pro určitý druh procesorů a s tím také koresponduje patice, kterou naleznete na desce.

design by sica