Chladiče
 úvodní stránka
 interní součást
   základní desky
   procesory
   operační paměť
   pevné disky
   grafické karty
 > chladiče <
   optické mechaniky
   zvukové karty
   síťové karty
   modemy
   tv a fm karty
   zdroje
   skříně
   regulátory
 periferie
   monitory
   klávesnice
   myši
   tiskárny
   scanery
   reproduktory
   síťové prvky
   záložní zdroje
   herní zařízení
   ostatní zařízení
 tuning
 slovníček
 fórum
 odkazy

Chladiče jsou zařízení které mají za úkol odebrat teplo z procesoru (grafického čipu, severního nebo jižního můstku nebo z pamětí ram) a odevzdat ho okolnímu prostředí. Jako vodivé médium se používá vzduch nebo voda. Jako materiál chladičů se dnes používá hliník a měď. Měď dokáže velice rychle odvést teplo z povrchu čipu a hliník ho zase dokáže velice efektivně odevzdat okolí.

Vzduchový chladič se skládá z pasivu a z ventilátoru. Pasiv je z Hliníku, mědi nebo z kombinace obojího a je tvarován tak aby měl co největší styčnou plochu s okolním vzduchem. Ventilátor ma za úkol tento pasiv ofukovat proudem pokud možno studeného vzduchu a tím zajistit ochlazování pasivní části.

Vodní chlazení má zcela odlišnou konstrukci než klasický vzduchový chladič. Teplo z čipu se sice odvádí také pomocí masivního bloku mědi, ale pak je teplo předáno chladícímu médiu, v našem případě destilované vodě s nějakou příměsí zabraňujíci korozi a usazovování vodního kamenea. Voda je pomocí čerpadla hnána plastovými hadičkami k tzv. radiátoru. Radiátor je vlastně takový malý chladič jaký má každý v autě a jeho funkcí je ochladit protékajíci vodu proudem vzduchu pomocí nějakého ventilátoru. Ochlazená voda se vrací zpět do Waterblocku na procesoru a celý koloběh se opakuje. Není v tom žádná věda, jen človek musí dávat pozor aby se mu ta voda v počítači někde nevylila.

design by sica